iconAll times are GMT. The time now is 12:43 AM. | Welcome to Forum, please register to access all of our features.

Kyokushin4life Blogs supergroup7 Keeping track of my pushups

Rate this Entry

Keeping track of my pushups

Posted 03-09-2010 at 12:13 PM by supergroup7
Working towards matching Dent's post count with push ups ( as best as time will allow)

Sunday March 7th - 50 push ups
Monday March 8th - 30 push ups

I'll be keeping track of my push ups here until it's worth posting on the main thread.
Total Comments 15

Comments

Old
supergroup7's Avatar
Tuesday March 9th - 64 push ups Total: 144
Posted 03-10-2010 at 03:28 AM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old


Great! Me and Meguro are doing a 10,000 burpee challenge.
Posted 03-10-2010 at 04:56 PM by MilkManX MilkManX is offline
Old
supergroup7's Avatar
Wow.. that's alot of burpees!

I think I'll finish this challenge first before trying a new one though.

Saturday, March 13 - 55 push ups
Monday, March 15 - 65 push ups
Tuesday, March 16 - 30 push ups
Wednesday, March 17 - 110 push ups

Subtotal : 260 push ups

Full total: 404 push ups
Posted 03-18-2010 at 11:11 AM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old
supergroup7's Avatar
Friday March 19th - 55 push ups
Sat - Sun dedicated to my teen girls- no karate possible

Full amount: 404 + 55 = 454
Posted 03-22-2010 at 01:28 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old
Awesome.

When you are done your punches are going to be stronger.

Posted 03-23-2010 at 12:44 AM by MilkManX MilkManX is offline
Old
supergroup7's Avatar
Thank you MilkmanX.. I am sure that they will.

I train far more often than I come online so:

For the past days, I've done a total of 230 push ups.

Added together that is: 454 + 230 = 684
Posted 03-28-2010 at 01:32 AM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old
We have to remedy that. I miss your insight on the boards here. Hope all is well and as always good training to you.

Posted 03-29-2010 at 07:46 PM by MilkManX MilkManX is offline
Old
supergroup7's Avatar
March 31st,

Add 30 to 684 = 714 push ups.

Onwards...

Sorry that I don't post as often... I miss that leisure time also. But I keep visiting..
Posted 03-31-2010 at 06:47 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old
supergroup7's Avatar
I've done it.. I've passed my personal posting amount!

714 + 40 = 754 push ups

Now I will try to match MilkmanX's post count. At this point it is 1,751
Posted 04-01-2010 at 07:11 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Old
supergroup7's Avatar
754 + 60 = 814

April 9th, 2010

814 +70 = 884

April 12th, 2010

884 + 50 = 934

April 15th, 2010

934 + 80 = 1014

April 17th, 2010
1014 + 64 = 1078

April 22, 2010
1078 + 40 = 1118 ( Hard training knocked down my at home efforts. I felt that I had to recuperate somewhere.)

June 3rd, 2010
I've been thrust into a different lifestyle due to the fact that I've been laid off. It's been helter skelter, and I haven't had much time to go online and visit this forum so I haven't kept up on this count. I can guarantee that I have been doing my push ups all throughout April/May... but how many exactly.. that I cannot tell you. I'm going to give myself approximately 150 per week as a conservative guess. That would add up to 1050 push ups more.

1118 + 1050 = 2168 push ups

YES!!!! I have matched and exceeded MilkmanX's post count
Posted 04-05-2010 at 02:30 AM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 06-03-2010 at 10:22 PM by supergroup7
Old
supergroup7's Avatar
June 4th

Now to work towards FredinChina's Post count: Currently 3620

2168 + 100 = 2268

June 6th

2268 + 100 = 2368

June 8th

2368 + 60 = 2428

June 9th

2428 + 40 = 2468

June 10th

2468 + 50 = 2518

June 11th

2518 + 40 = 2558

June 13th

2558 + 50 = 2608

June 14th

2608 + 80 = 2688

June 15th

2688 + 110 = 2798

June 16th

2798 + 30 = 2828 ( Not a good day for at home training. I focused on helping my teens study for their upcoming exams, then went to Kyokushin class.)

June 17th

2828 + 80 = 2908

June 18th

2908 + 38 = 2946

June 20th

2946 + 50 = 2996

June 21st

2996 + 50 = 3046

June 22nd

3046 + 50 = 3096

June 24th

3096 + 80 = 3176
Posted 06-04-2010 at 02:38 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 06-25-2010 at 11:47 AM by supergroup7
Old
supergroup7's Avatar
Went on vacation, and most training was set aside as I traveled to Florida, and back home.

July 15th

3176 + 120 = 3296

July 18th

3296 + 95 = 3301

Aug 3rd

With a household filled with teenagers, and summer holidays demanding extra attention, I've had limited time to come report the push ups that I've been doing.

3301 + 300 = 3601

Aug 5th

So far

3601 + 70 = 3671, I'm past FredinChina's post count

but I'm not done yet. Onto Sandman's 6,596 post count.

Aug 7th

3671 + 120 = 3791

Aug 8th

3791 + 40 = 3831

Aug 13th ( Add this week's training)

3831 + 180 = 4,011

Aug 15th

4,011 + 130 = 4,140

Aug 19th

4,140 + 190 = 4,330

Aug 21st
(spent all my money, time, resources shopping for school for the kids)
4,330 + 30 = 4,360

Aug 23rd

4,360 + 70 = 4,430

Aug 24th

4,430 + 75 = 4,505

Aug 26th

4,505 + 70 = 4,575

Aug 27th

4,575 + 50 = 4,625
Posted 07-15-2010 at 05:43 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 08-28-2010 at 07:24 PM by supergroup7
Old
supergroup7's Avatar
Sept 1, 2010

4,625 + 50 = 4,675 ( Life interfered with training)

Sept 3, 2010

4,675 + 80 = 4,755

Sept 4, 2010

4,755 + 70 = 4,825

Sept 5, 2010

4,825 + 70 = 4,895

Sept 7, 2010

4,895 + 80 = 4,975

Sept 8, 2010

4,975 + 50 = 5,025

Sept 9, 2010

5,025 + 70 = 5,095

Sept 10, 2010

5,095 + 80 = 5,175

Haven't posted for awhile due to attending a Coaching course, and preparing for Birthday parties.

Sept 18, 2010

5,175 + 100 (?) = 5,375

I can't guarantee that it was 100 push ups.. as I didn't keep any count. It could be more.. could be less... so I'll accept 100 for the past week.

Sept 23, 2010
5,375 + 80 = 5,455

Cold and Flu season... sigh... limited my ability to add extra training.
Posted 09-01-2010 at 11:56 AM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 09-23-2010 at 01:03 PM by supergroup7
Old
supergroup7's Avatar
Oct. 13th

No, I didn't stop training. But I did get the cold myself, and then I helped my daughter move into her new home.

5,455 + 100 = 5,555

Oct 14th

5,555 + 90 = 5,645 I haven't beaten Sandman's post count because in all the time that I've been away his count has risen to 7,381 Dent is now at 12, 699

Oct 15th

5,645 + 180 = 5,825

Oct 21st

5,825 + 180 = 6,005

Oct 22nd
6,005 + 90 = 6,095

Oct 23rd

6,095 + 100 = 6195

Oct 26th

6,195 + 100 = 6,295

Oct 27th

6,295 + 100 = 6,395

Oct 30th

6,395 + 100 = 6,495
Posted 10-14-2010 at 09:06 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 10-30-2010 at 02:51 PM by supergroup7
Old
supergroup7's Avatar
November 7th, 2010

I didn't count ANY of the push ups that I've done in the past week.. Aargh. No time to come to post.

6,495 + 250 = 6,745

November 21st, 2010

Same story.. I haven't counted the push ups. I've done them.. but haven't counted them. I'll have to go with a guesstimate of:

6,745 + 250 = 6,995

I'm short changing myself in this way.. but my training has been more important than my computer time.
Posted 11-07-2010 at 03:24 PM by supergroup7 supergroup7 is offline
Updated 11-21-2010 at 02:58 PM by supergroup7